Çağrı Metni

Türk Dünyası Bilgeler Zirvesi
Gönül Sultanlari Buluşması: 26-28 Mayıs 2014 - Eskişehir
Çağrı Metni

Bilgeler Zirvesi; Eskişehir 2013 Türk Dünyası Kültür Başkenti faaliyetleri kapsamında, medeniyetimizi inşa eden bilge şahsiyetlerin, fikirlerini ve ideallerini arama ve yayma etkinliğidir.

Bilgeler zirvesi; Türk Dünyasının tarih boyunca yetiştirdiği ve ruh dünyamızın mimarları olan bilgeler, şairler, arifler, sȗfȋler, mütefekkirler ve mutasavvıfların konuşulması ve medeniyetimizin hamurunu yoğuran işbu gönül sultanları üzerinden farklı kesimlerimizi temsil eden akademisyenler, kanaat önderleri, sanatçılar, medya mensupları, din adamları, STK temsilcileri, politikacılar ve devlet adamlarını bir araya getirme, fikir alışverişi yapma ve geleceğe giden yolumuzu aydınlatma hedeflerini taşımaktadır. Bu bakımdan Zirve, maneviyat büyüklerimizi anlamak kadar, yarınımızı inşa etme amacını da taşımaktadır.

Zirvede tebliğ konusu olabilecek bazı şahsiyetler şunlardır: Kâşgarlı Mahmud, Yusuf Has Hacip, Yüknekli Edip Ahmet, Hoca Ahmed-i Yesevi, Ahi Evran, Abdulkadir Geylani, Şah-ı Nakşibend, Ali ŞirNevai, Ebu'l-Leyses-Semerkandi, İmam Cafer-i Sadık, Hacı Bektaş-ı Veli, Hacı Bayram-ı Veli, Pir Sultan Abdal, Sadreddin Konevi, Sarı Saltuk Gazi, Seyyid Yahya Bakuvi, Yûnus Emre, Mevlȃna Celȃleddin-i Rȗmȋ, Nȃbi, Aziz Mahmud Hüdȃyȋ, Erzurumlu İbrahim Hakkı, Mevlȃna Hȃlid-i Bağdȃdi, Ahmed-i Hani, Said-i Nursi, İsmail Gaspıralı, Bahtiyar Vahapzade, M. Akif, Aliya İzzet Begoviç... (Diğer edip ve mütefekkirlerimiz hakkında da tebliğ verilebilir)

Zirvede sunulacak bildirilere özne olacak bu şahsiyetlerin, aşağıda sayılan nitelikleriyle ele alınarak müzakere edilmeleri beklenmektedir:

Fikirleri ve felsefeleri; müsbet hareketleri ve yaşantıları; milletleşmemiz ve medeniyetimizin inşa edilmesinde hizmetleri; insani, ahlaki ve medeni vasıfların gelişmesi için çalışmaları; merhamet ve hoşgörüyü yaymaları; Hak aşkı, insana ve yaratılmışlara olan sevgileri; yardımlaşma ve dayanışmayı hayata geçirmeleri; hak ve adalet için gayretleri, insanlığı barışa davetleri…

Zirvede sunulacak bildiriler, Türkiye Türkçesi dâhil diğer Türk lehçeleri, İngilizce ve Rusça olarak sunulabilir. Yurt içi ve yurt dışından katılacak bildiri sahiplerinin yol ve konaklama masraflarının tümü tarafımızdan karşılanacaktır.

Bilgeler Zirvesi; Milli Eğitim Bakanı Sayın Nabi AVCI, Diyanet İşleri Başkanı Mehmet GÖRMEZ, Eskişehir Valisi Güngör Azim TUNA ve Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Hasan GÖNEN onursal başkanlığında;

Prof. Dr. Ahmet KARTAL (Osmangazi Üniv), Prof. Dr. Mustafa ÖZKAN (İst. Üniv), Prof. Dr. Coşkun YILMAZ (Marmara Üniv) Doç. Dr. M. Mahur TULUM (Anadolu Üniv), Doç. Dr. Süleyman SOLMAZ (Pamukkale Üniv), Dr. Emek ÜŞENMEZ (Akademik Koordinatör-İstanbul Üniv) İbrahim AKGÜN (Genel Koordinatör), tarafından düzenlenmektedir.

Bilgeler Zirvesi'nin yapılacağı yeri:

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Meşelik Kampüsü.

İletişim:

Dr. Emek Üşenmez , Tel : +90 544 460 69 04, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

İnanç GEDİK, Tel: +90 222.2219000/3905; +90 549 7835713, Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.

Önemli Tarihler:

Bildiri Özetinin Son Gönderme Tarihi : 1 Nisan 2014

Kabul Edilen Bildiri Özetlerinin İlanı Tarihi : 18 Nisan 2014

Bildiri Metninin Son Gönderme Tarihi : 12 Mayıs 2014

Zirve Tarihi : 26-28 Mayıs 2014

Güngör Azim TUNA

Eskişehir Valisi